Loverowy Lublin - Rowerowa Wiosna 2019

20 Maj 2019

Wystartowaliśmy z kampanią „Rowerowa Wiosna” w 41 lubelskich szkołach podstawowych W dniach 20-31 maja w 41 szkołach podstawowych w Lublinie odbywa się druga edycja kampanii edukacyjnej „Rowerowa Wiosna”. Akcja promuje zdrowy tryb życia wśród uczniów szkół podstawowych, których zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej, zwłaszcza na rowerze. Młodzież z klas 4-8 będzie przez dwa tygodnie przyjeżdżać do szkoły na rowerze lub na hulajnodze, rolkach czy deskorolce i wygrywać nagrody rzeczowe.

Kampania dotyczy w tym roku prawie 15 tysięcy uczniów i uczennic z niespełna 700 klas.

 

Zasady kampanii są proste, a zabawa trwa dwa tygodnie. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły w maju na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach otrzymuje każdego dnia dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat Rowerowej Wiosny. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii nagrody rzeczowe dla aktywnych uczniów i uczennic oraz najaktywniejszych klas i szkół. Film zapraszający do uczestniczenia w akcji z jego udziałem jest już dostępny tutaj.

Cztery najbardziej rowerowe szkoły (dwie w kategorii szkoła mała i dwie szkoły duże- powyżej 300 uczniów w klasach 4-8) wygrają parkingi rowerowe, ufundowane przez głównego sponsora –LPEC S.A. Dla najbardziej aktywnych klas przewidziano grupowe wyjścia do obiektów sportowych i instytucji kulturalnych. Uczniowie oraz uczennice z pełną frekwencją w aktywnych dojazdach do szkoły otrzymają nagrody indywidualne.

Kto może wziąć udział?

Głównym odbiorcą akcji są szkoły podstawowe i uczniowie/uczennice z klas 4-8.

Jakie są cele kampanii?

  • Promocja zdrowego stylu życia wśród uczniów i uczennic;
  • Zachęcenie młodzieży do jazdy rowerem oraz regularnego dojeżdżania nim do szkoły, w tym jako dawka codziennego ruchu poprawiająca zdrowie i zwiększająca odporność na choroby;
  • Nauka bezpiecznych zachowań na drodze poprzez regularne poruszanie się na rowerze i ćwiczenie umiejętności jazdy;
  • Kształtowanie postaw ekologicznych, rozumienie roli i znaczenia roweru jako przyjaznego dla otoczenia środka transportu;

Co otrzymują uczestnicy kampanii?

  • Informator o zasadach akcji, korzyściach z jazdy rowerem, przygotowaniu do jazdy rowerem - dla rodziców,
  • Dzienniczek dla każdego ucznia i uczennicy, z miejscem na naklejki na każdy dzień,
  • Plakaty szkolne i plakaty informujące o uczestnictwie szkoły w kampanii,
  • Małe naklejki do wklejania na plakaty dla szkół i do dzienniczków uczniów,
  • Flm promujący kampanię „Rowerowa Wiosna” (dla szkoły),
  • Możliwość udziału grupy uczniów w praktycznej edukacji rowerowej.

Przez cały okres trwania kampanii „Rowerowa Wiosna” w szkołach, które biorą w niej udział odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów praktycznych z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem dla uczniów w warunkach miejskich.

W pięciu wybranych szkołach, w czerwcu, odbędą się też tzw. holenderskie egzaminy na kartę rowerową. Uczestnicy będą egzaminowani przez trenerów i nauczycieli w normalnym ruchu miejskim, na ulicach o niskim natężeniu ruchu drogowego, w otoczeniu danej szkoły.

Finał kampanii

16 czerwca (niedziela) zapraszamy serdecznie na ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie Kampanii. Spotykamy się o godz. 11.00 na Placu Litewskim skąd rowerami pojedziemy nad Zalew Zemborzycki (Słoneczny Wrotków). W trakcie „EkoPikniku” wręczone zostaną główne nagrody dla najbardziej aktywnych szkół.
Wręczenie nagród indywidualnych oraz pozostałych nagród grupowych dla najaktywniejszych klas odbędzie się podczas apeli w szkołach.

Organizatorem kampanii „Rowerowa Wiosna” jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka– Porozumienie Rowerowe, we współpracy z Urzędem Miasta Lublin. Kampania odbywa się w ramach wydarzenia „Loverowy Lublin” i jest finansowana przez Miasto Lublin.