Podsumowanie kampanii Rowerowa Wiosna

14 Czerwiec 2019

Największa edukacyjna kampania rowerowa w Lublinie, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna, dobiegła końca. Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. W niedzielę jej uczestnicy będą świętować finał kampanii na Słonecznym Wrotkowie.

Największa edukacyjna kampania rowerowa w Lublinie, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna, dobiegła końca.  Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. W niedzielę jej uczestnicy będą świętować finał kampanii na Słonecznym Wrotkowie.

- Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i niezwykle aktywny oraz rekordowy udział w tegorocznej akcji. Jestem przekonany, że rower, rolki czy hulajnogi to będzie wybór nie tylko na maj. Zwycięzcom gratuluję wyników – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Od 2016 roku w Lublinie w maju odbywa się akcja edukacyjna zachęcająca do dojazdów rowerem, rolkami lub hulajnogą do szkoły. Jest ona skierowana do szkół podstawowych. Od tego roku wszystkie działania promujące mobilność aktywną opatrywane się hasłem LoveRowy Lublin. To w jego ramach realizowana była największa miejska edukacyjna kampania rowerowa, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna. Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa.

Przez 10 dni szkolnych w maju aż 4942 uczniów i uczennic z 36 lubelskich szkół podstawowych wzięło udział w rowerowej kampanii i codziennie przyjeżdżało na lekcje rowerem, hulajnogą, deskorolką lub na rolkach. W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły 35 636 razy. Zwiększyła się też liczba klas biorących udział w kampanii (aż 471 - akcja dotyczy klas 4-8 szkół podstawowych), w stosunku do zeszłego roku.

Każdy z 4942 uczniów i uczennic z 36 szkół  przynajmniej raz w maju przyjechał na lekcje rowerem lub w inny aktywny sposób. Rywalizowali oni o nagrody rzeczowe – zestawy oświetlenia do roweru. By otrzymać nagrodę należało wykonać 10 przyjazdów w maju i ten wynik osiągnęło 2359 uczniów i uczennic.

W każdej biorącej udział w akcji szkole jedna najbardziej aktywna klasa (ta, która utrzymała najwyższą frekwencję w „Rowerowej Wiośnie”) otrzymała grupową nagrodę w postaci wejściówek na warsztaty do instytucji kultury (Dom Słów lub Galeria Labirynt) oraz wejściówek do  Aqua Lublin przekazaną przez menadżera ds. marketingu i reklamy Michała Krawczyka z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

Jednocześnie zapraszamy już tę niedzielę 16 czerwca o godz. 11.00 uczestników i uczestniczki Rowerowej Wiosny na Placu Litewskim do wspólnego przejazdu rowerami na Słoneczny Wrotków, gdzie zostaną wręczone główne nagrody dla najbardziej rowerowych klas i szkół. W tym miejscu odbędzie się też EkoPiknik Rodzinny z całym szeregiem atrakcji i konkursów z nagrodami.

 

Rowerowa Wiosna jest kampanią edukacyjną, poza zdrową rywalizacją odbyło się 30 zajęć praktycznych dla klas z bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. W czerwcu zrealizowano też w pięciu szkołach – jako pierwsi w kraju na taką skalę- przeprowadzono "holenderskie", praktyczne egzaminy na kartę rowerową, gdzie uczniowie w normalnym ruchu drogowym ćwiczyli prawidłowe manewry. Tego typu egzamin odbył się w tym roku w pięciu lubelskich podstawówkach – SP nr 2, SP nr 22, SP nr 32 i SP nr 52 i SP Skrzydła.

 

Rowerowa Wiosna jest tworzona przez  Towarzystwo dla Natury i Człowieka - Porozumienie Rowerowe oraz Urząd Miasta Lublin. Kampania jest finansowana ze środków Miasta